Nauka angielskiego dla dzieci – od kiedy zacząć?

Znajomość języka angielskiego to dziś jedna z podstawowych umiejętności, której zdecydowanie potrzebują wszyscy – nie ważne, czy mieszkają w Polsce, czy za granicą. Nauka języka obcego nie należy jednak do łatwych zadań, dlatego rodzice powinni zadbać o to, aby ich dziecko mogło rozpocząć naukę języka angielskiego już w dzieciństwie. Rozpoczęcie nauki języka angielskiego w młodym wieku ma jednak sens tylko w przypadku nauki z wykorzystaniem odpowiednich metod. Kiedy zatem warto zapisać dziecko na zajęcia angielskiego?

język angielski dla dzieci
Nauka angielskiego dla dzieci

Od kiedy zacząć naukę angielskiego?

Dzieci uczą się swojego języka ojczystego jeszcze przed swoimi narodzinami, kiedy znajduje się w brzuchu mamy. Co jednak z drugim językiem? W jakim wieku powinno się zacząć naukę dziecka języka angielskiego, aby maluch mógł osiągnąć w przyszłości poziom zbliżony do poziomu native speakerów? Wielu nauczycieli twierdzi, że najlepszym momentem na rozpoczęcie nauki jest wiek 3-4 lat. Trzeba przy tym pamiętać, że dziecko powinno najpierw dość swobodnie mówić w swoim języku ojczystym. Oczywiście nie dotyczy to dzieci, które od samego początku wychowują się w wielojęzycznym środowisku (np. gdy rodzice używają różnych języków). Warto również zwrócić uwagę na to, że nie każde dziecko będzie miało ochotę na naukę języka obcego. Na pierwszym etapie (do ok. 10 roku życia) nauką języka obcego powinna odbywać się wyłącznie przez zabawę i naturalne „wchłanianie” języka z otoczenia. Nie warto więc tracić czasu na naukę gramatyki oraz wkuwanie słówek – na takie aktywności przyjdzie czas w przyszłości. Poza zapisaniem dziecka na zajęcia dla dzieci w Szczecinie bardzo dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie mu warunków do nauki języka obcego tak jak języka ojczystego. Rodzice mogą np. wybierać dla dziecka bajki i piosenki w języku angielskim.

Nauka języka angielskiego metodą Helen Doron

Rozpoczęcie nauki języka angielskiego już w dzieciństwie jest bardzo ważne. Efektywność nauki dziecka zależy jednak od podejścia nauczycieli i sposobu nauki. Metoda Helen Doron obejmuje przede wszystkim naukę przez zabawę, zajęcia w małych grupach oraz codzienny kontakt z językiem. Dzięki przetestowanym metodom nauki angielski dla dzieci w szkole Helen Doron pozwala dzieciom w różnym wieku na bardzo szybkie opanowanie języka angielskiego.

Dlaczego warto zacząć uczyć dzieci języka angielskiego tak wcześnie jak to możliwe?

Języka obcego można się nauczyć w każdym wieku i najlepszym dowodem tego są imigranci, którzy po wyjeździe za granicę w kilka miesięcy mogą opanować język obcy, którego nigdy wcześniej nie słyszeli. Taka forma nauki naraża nas jednak na poważny stres i oczywiście nie jest dostępna dla wszystkich. Warto zatem zapewnić dziecku możliwość nauki języka angielskiego już w bardzo młodym wieku, ponieważ to właśnie w tym okresie dzieci uczą się najszybciej. Skuteczne zajęcia angielskiego dla dzieci oferuje np. https://helendoron.pl/angielski-szczecin-gumience/.

Czy dzieci rzeczywiście uczą się języka obcego niż dorośli?

Dzieci uczą się języków obcych w znacznie bardziej naturalny sposób niż dorośli. Nie oznacza to od razu, że jest to skuteczniejsza nauka (przynajmniej nie w każdym przypadku), jednak dobrze zaplanowany plan nauki i wybór odpowiednich sposobów dla nauki dzieci pozwala im przyswajać nowy język w znacznie krótszym czasie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku dzieci w grę wchodzi tylko nauka przez zabawę. Nie można przecież wymagać od małych dzieci nauki w taki sam sposób jak w przypadku dorosłych. Małe dzieci uczą się przede wszystkim przez słuchanie i interakcję z językiem.

 

 

About Author


admin