Dobry nauczyciel języka angielskiego – jakie powinien mieć cechy?

Żyjemy w czasach, w których większość społeczeństwa deklaruje, że posługuje się językiem angielskim w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Ci, którzy osiągnęli w tej materii poziom przynajmniej C1, nierzadko próbują swoich sił w udzielaniu indywidualnych korepetycji lub w innych formach nauczania języka (np. w szkołach językowych). Tymczasem okazuje się, że sama znajomość języka nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje o kompetencjach pedagogicznych i efektach nauczania. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając nauczyciela języka angielskiego?

nauczyciel szkoła językowa helen doron

Nauczyciel to człowiek z pasją do nauczania 

Tak jak to, że lubisz gotować, nie czyni z ciebie kucharza, tak sam fakt, że znasz angielski, nie sprawia, że będziesz dobrym nauczycielem. Pedagog to z definicji człowiek z pasją, określoną misją. Praca z młodymi ludźmi, w tym także nauka angielskiego dla młodzieży i dzieci jest szczególnie wymagająca, tutaj każdy fałsz wychodzi na światło dzienne przy pierwszej okazji.

Dobry nauczyciel angielskiego powinien być zaangażowany w swoją rolę i naprawdę fascynować się zagadnieniami, których próbuje nauczyć swoich podopiecznych, inaczej nigdy nie wzbudzi w nich zainteresowania. Wierzymy, że jedynie nauczanie w ciekawy, intrygujący sposób zaowocuje solidnymi i wymiernymi efektami w nauce. O ile przyjemniej uczyć się od człowieka, który pała miłością do swojego przedmiotu? Tylko wtedy jesteśmy w stanie uwierzyć, że to, czego się uczymy, naprawdę ma znaczenie!

Nauka musi mieć sens

Uczymy się po coś. Bynajmniej nie po to, by w szkole zdobywać dobre stopnie i zaliczać kolejne sprawdziany. Ważne, aby każdy uczeń miał świadomość, w jakim celu poświęca swoją pracę, pieniądze i cenny czas. Praca jako nauczyciel języka angielskiego wymaga przecież pewnego podejścia psychologicznego. To na jego barkach spoczywa zadanie zarażenia ucznia swoją pasją, ale także podtrzymanie tego zapału w chwilach zwątpienia. Pokazujemy, na setkach przykładów i na każdej lekcji, w jakich sytuacjach język angielski ułatwia funkcjonowanie w społeczeństwie, w pracy, podróżach, ale także w życiu codziennym, towarzyskim i rozrywkowym. Nasi nauczyciele spełniają się w roli przewodników i z zaangażowaniem prowadzą swoich uczniów przez kolejne etapy nauki, dodając im pewności siebie w porozumiewaniu się obcym językiem.

Pamiętajmy, że szkoła językowa to zwykle miejsce, które wybieramy sobie sami, kierowani własnymi preferencjami. To także miejsce, do którego przychodzimy po szkole czy pracy, tak więc niezwykle ważne jest, aby przebywanie w niej sprawiało nam przyjemność i dawało nam poczucie, że oto robimy coś dobrego wyłącznie dla siebie!

Nauczyciel idealny – czyli jaki?

Uczniowie, zapytani o cechy nauczyciela idealnego są dość jednogłośni, a niektóre cechy, o których wspominają – mogą zaskakiwać! Okazuje się bowiem, że nie ten, który zawsze przymknie oko, a ten, który…

  • potrafi dostosować poziom zajęć pod aktualne możliwości i zasoby ucznia
  • jest elastyczny, wychodzi poza schemat podręcznika
  • potrafi zaciekawić i w sposób naturalny zachęcić do pogłębiania swojej wiedzy w wolnym czasie
  • daje uczniom wolność wypowiedzi, nie narzuca schematów zaplanowanych w ramach realizowania programu
  • ma poczucie humoru i rozumie, że nauka to nie tylko ciężka praca
  • jest wymagający, ale także z siebie daje 100%

Warto poszukiwać szkoły językowej, która zatrudnia pedagogów z pasją, dla których ten zawód to wybór, a nie ostateczność. Jeśli natomiast chcesz pracować jako nauczyciel angielskiego sprawdź, czy nie szukamy właśnie ciebie!

About Author


admin